Матеріальна шкода. За що і як можуть покарати військовослужбовців?

У жовтні 2019 року був прийнятий Закон України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі». Тож що потрібно знати армійцям аби гідно захистити свої права в разі безпідставного притягнення до матеріальної відповідальності, про це розповів журналістові чернігівський юрист Ярослав Хоменко.

«Службове розслідування повинно бути проведено якісно, а вина військовослужбовця обов’язково доведена»

Вищезгаданим Законом було передбачено досить чітке визначення термінів «військове майно», «матеріальна відповідальність», «пряма дійсна шкода» тощо.

Ярослав Хоменко

— У цьому нормативно-правовому акті зазначено, перш за все умови, правила та підстави проведення службового розслідування при з’ясуванні вини військовослужбовця, що є одним з основних чинників, який враховується під час прийняття остаточного рішення. За результатами такого розслідування складається акт, який затверджує певний командир або начальник із залученням довідки фінансового органу військової частини з розрахунковою вартістю завданої матеріальної шкоди. Її розмір та порядок відшкодування, як правило, встановлюється за даними бухгалтерського обліку або під час проведення відповідної експертизи суб’єктом оціночної діяльності. На практиці в цих моментах досить часто виникають порушення, — розповів заступник начальника відділу Чернігівського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Ярослав Хоменко.

Доведення провини військовослужбовця щодо спричинення матеріальної шкоди не позбавляє права командирів притягувати підлеглих одночасно і до дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності. Також звільнення з військової служби або переведення до іншого місця служби не є підставою аби уникнути матеріальної відповідальності. Загальний строк, протягом якого командир або начальник може притягнути до матеріальної відповідальності – 3 роки з дня виявлення заподіяної шкоди.

— Був у нас випадок, коли декількох військовослужбовців однієї з військових частин намагалися покарати за нестачу паливно-мастильних матеріалів. Загалом за всіма справами нестача склала близько 20 мільйонів гривень. В цих випадках були проведені службові розслідування, військовослужбовців притягнули до матеріальної та дисциплінарної відповідальності, але як з’ясувалося пізніше — з суттєвими порушеннями. Вже пізніше суди захистили їхні права та скасували відповідні накази. Службове розслідування повинно бути проведено якісно, а вина військовослужбовця обов’язково доведена, — зауважив Ярослав Хоменко.

Обставини перебування в АТО/ООС є поважними під час пропущення строку звернення до суду

Для багатьох військовослужбовців довести факт неправомірного притягнення до матеріальної відповідальності є принциповим питанням. Існують випадки у військовому середовищі, коли сума відшкодування невеличка, але таке стягнення може впливати на подальше проходження служби, тому для військового є важливим аби при проведенні службового розслідування були враховані всі обставини і за його результатами прийнято об’єктивне та справедливе рішення.

Особливу увагу правники акцентують на зверненнях тих військових, що тривалий термін перебувають в районі проведення бойових дій на Сході України, адже вони не мають можливості вчасно звернутися за правовою допомогою і в таких випадках строки позовної давності треба поновлювати.

— Звертався до нас військовий, який тривалий термін був на Донбасі, з питання притягнення його до матеріальної відповідальності за втрату порожньої металевої бочки для паливно-мастильних матеріалів. Так, під час прийняття своєї посади він зазначив про її відсутність у відповідному акті, але притягнули його до відповідальності за те, що він не доповів письмово рапортом про це. В цій ситуації він звернувся до нас через 1 рік після прийняття рішення щодо притягнення до відповідальності, при визначеному в адміністративному судочинстві – 1 місяць для аналогічних спорів. Ми досить довго судилися за поновлення строків у цій справі і все ж таки досягли позитивного результату у суді апеляційної інстанції. Обставини перебування військовослужбовця у тривалих відрядженнях на Сході України були визнані поважними, повідомив вищезгаданий правник.

Головною умовою притягнення до матеріальної відповідальності будь-якого військовослужбовця є перш за все наявність шкоди при передачі йому під звіт певних матеріальних цінностей, а не внаслідок мовчазної згоди з метою збереження чи обслуговування. Аналогічних правових позицій дотримуються і суди вищих інстанцій, зокрема це рішення Верховного Суду від 25.03.2020 року.

Цікавився проблематикою Ігор Березинський, спеціальний кореспондент Інформагентства МО України АрміяInform

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте