Полювання на шотландського бика в лісах Чернігівщини
У нас на Придесенні чимало таких місць, лісових урочищ, заплавних луків біля озер і річок, які своєю красою, щедрим розмаїттям фауни і флори притягують до себе, наче магнітом, не лише жителів Сіверського краю й багатьох регіонів України, але й представників інших національних культур і територій колишнього Союзу.
Так сталося, зокрема, і з представником роботящого і багатого своїми національними традиціями вірменського народу Айком Памбухчяном, котрий понад десяток років тому, можна сказати, випадково, натрапив на небачену ним ніколи раніше красу лісових масивів і заплавних придеснянських луків біля старовинного Моровська – села, відомого ще з часів Київської Русі… Натрапив вірменин на таку красу і прикипів до неї душею назавжди.
Ось за цих мотиваційних обставин і став Айк Памбухчян одним із засновників мисливського господарства ТОВ СМП «Моровське».
Нині це, мабуть, одне з найбільш унікальних мисливських господарств в Україні. На центральній його садибі «виростає» вже, власне, цілий мисливський комплекс із готелем, рестораном, зоною для відпочинку на штучному озері. До садиби ведуть заасфальтовані дороги.
Та головною заслугою Айка Памбухчяна стало те, що завдяки його наполегливості й організаційному хисту в «Моровському» на ста шістдесяти гектарах лісового масиву і заплавних луків створено належні умови для вільного життя і розмноження унікальних видів диких тварин і червонокнижних птахів. Тут, у мисливському господарстві, на постійній «прописці» вже мешкають і вільно почуваються коні Пржевальського, європейські олені, муфлони, лані європейські, дикі кабани, лосі, косулі європейські, буйволи африканські, гірські козли, лами і вже років зо два, як тутешнє сімейство диких тварин поповнилося гарними і здоровими шотландськими коровами і биками.
З останніми «іноземцями» надивовиж швидко подружилася одна з корів породи «біла українська». На заплавних луках мисливського господарства також мешкають червонокнижні птахи орлан білохвостий і чорний лелека.
Подивитися і порадіти за таке багатство в Остерських лісах вдалося завдяки директору мисливського господарства «Моровське» Михайлу Шурі.
— За всі роки існування цього заповідника не пролунало жодного пострілу, а отже «полювати» на цілком диких тварин дозволено тут лише за допомогою фото-відеокамер, — зауважив Михайло Шура.
Для ситої і затишної зимівлі диких тварин в «Моровському» його працівники разом із жителями села Отрохи, що в Козелецькому районі, заготували достатньо кормів: і сіна, і зерна, і моркви, і буряків… До речі, мисливське господарство діє в тісній співдружності з сільською громадою. Сільчан забезпечили додатковими робочими місцями, а саме село за сприяння мисливського господарства отримало можливість заасфальтувати і здійснити належне освітлення центру і деяких вулиць, та ще й прокласти асфальтівку до траси. Отож «Моровське» переймається турботою не лише про диких тварин і птахів, а ще й про соціальну інфраструктуру села Отрохи.
Варто наголосити й на тому, що мисливське господарство охоче і завжди невідкладно допомагає лісівникам, як мовиться, і в добру, і в лиху годину. Коли нинішнього вкрай посушливого і спекотного літа лісова пожежа підступала до самісіньких Отрохів, безпосередньо загрожуючи вже помешканням селян, на боротьбу з вогнем поряд із лісівниками стали й мисливці. Саме зі штучної водойми мисливського господарства автоцистерни черпали воду для гасіння нищівного вогню. Отак гуртом лісівники й мисливці запобігли лихові – врятували село і ліс.
На завершення фото-відеополювання на шотландського бика й інших мешканців мисливського господарства «Моровське» Айк Памбухчян висловив тверде переконання в тому, що 2021-й рік обов’язково стане роком відкриття екологічного і туристичного маршрутів по території їхнього заповідника. І саме рік Металевого Бика за Східним календарем повинен принести удачу мисливцям, лісівникам і всім жителям Придесення.
Без сумніву, так і буде!
Текст і фото: Микола Тищенко
Відео: Сергій Кордик
[…] Полювання на шотландського бика в лісах Чернігівщини […]