З тарифоутворенням на Чернігівщині мають розібратись

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив органам виконавчої влади на місцях розібратися з різницею у тарифах та закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки.

Глава Уряду зазначив, що при однаковій ціні на газ різниця у вартості тепла сягає 30-40%. Такі невідповідності викликані перш за все різницею у технологіях виробництва. Володимир Гройсман доручив голові Чернігівської ОДА Олександру Миснику невідкладно вжити заходів щодо врегулювання тарифного питання, привівши його у відповідність до вимог чинного законодавства.

Кабмін продовжує робити чіткі кроки назустріч урегулюванню тарифного питання.

Розуміючи, що відповідальність за тарифи на гарячу воду та тепло лежить на муніципалітетах, адже більшість теплокомуненерго належить їм, на початку опалювального сезону 2018-2019 років Урядом було виділено 12,5 мільярди гривень. За ці кошти муніципалітети мали ремонтувати тепломережі, відновлювати системи водопостачання, встановлювати енергоефективне обладнання. Одначе, із цим завданням впорались не всі – на відповідні цілі було витрачено лише 3 мільярди гривень.

Спілкуючись із представниками влади на місцях, Прем’єр звернув увагу на неефективність використання коштів для модернізації, що призводить до збільшення сум у платівках простих громадян.

«При однаковій ціні на газ маємо різницю 30-40% на вартість тепла. Я розумію, що різниця може бути. Але через те, що технології виробництва різні. І тут виникає питання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належить муніципалітетам?», – сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Відтак, ціна на тепло головним чином залежить не від вартості газу, а від вартості виробництва, чіткого обліку споживання та енергозбереження. За все це відповідальна влада на місцях, оскільки їй належить 98% теплопостачальних підприємств та мережі.

«Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго, а це 98%, тільки 26 ─ ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування. Тож формування тарифної політики на послуги з теплопостачання належить до компетенції органів місцевого самоврядування, – зауважує заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк. – Тому я ще раз хочу наголосити, що органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими».

Проблема стоїть надзвичайно гостро, оскільки в Україні нараховується близько 20 тисяч кілометрів тепломереж, з них – 7 тисяч знаходяться в аварійному стані. Незважаючи на виділені Урядом кошти, торік органи місцевого самоврядування спромоглися відремонтувати всього 240 кілометрів теплових мереж.

В Уряді звертають увагу на те, що відсутність енергозбереження призводить до втрат при транспортуванні тепла на рівні близько 15%. Саме тому, очільник Кабміну закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки, а також наголосив, що він хотів би, аби більшість коштів виділених Урядом були про інвестовані саме в оптимізацію виробництва тепла та його поширення, адже від цього залежить вартість тепла і гарячої води для українців.

Нагадаємо, раніше Уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз» та тепло постачальників безкоштовно встановити громадянам близько трьох з половиною мільйонів лічильників – це допоможе ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшить кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.

Що стосується тарифоутворення на гарячу воду та тепло, то Володимир Гройсман доручив Національній комісії з питань регулювання ринку електроенергетики та комунальних послуг, Антимонопольному комітету, Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів провести ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси, накласти відповідні штрафи і захистити споживачів від необґрунтованих платіжних вимог.

На переконання глави Уряду, до цієї роботи мають активно долучитися й представники місцевої влади.

«Все, що зараз відбувається, – це беззаконня з боку різних постачальних організацій. Я прошу: наведіть порядок і захистіть людей. Це чітка вимога.», – сказав він.

Голова Чернігівської ОДА Олександр Мисник вже доручив Департаменту ЖКГ та ПЕК, енергопостачальним організаціям невідкладно врегулювати тарифне питання, привівши його у повну відповідність до вимог законодавства, а також поінформувати про проведену роботу та ситуацію зі встановленням лічильників у домогосподарствах Чернігівщини.

Северин ТРОЦЕНКО

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте