Батурину. Ми були! Ми є! Ми будемо!

В експозиційній залі Будинку генерального судді В.Кочубея у Батурині нещодавно відкрилася виставка художнього текстилю авторства народного художника України Сергія Нечипоренка «Батурину. Ми були! Ми є! Ми будемо!». Ця виставка розкриває красу однієї з галузей декоративно-прикладного мистецтва та знайомить з творчим шляхом Митця – мистецтвознавця, педагога, корифея українського художнього ткацтва другої половини XX – початку ХХІ ст.

Сергій Нечипоренко народився 19 жовтня 1922 року на Чернігівщині в селі Пролетарське (нині – Поліське Новгород-Сіверського району). Закінчив Кролевецький художньо-промисловий технікум та Всесоюзний інститут текстильної та легкої промисловості. Навчання поєднував із творчою та викладанням. Працював у майстерні декоративних тканин Академії архітектури, Київському інституті декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені Михайла Бойчука, щедро ділився навичками своєї ткацької майстерності зі студентами, видавав посібники-підручники та іншу методичну літературу.

Багаторічний доробок митця складає понад 2000 оригінальних самобутніх творів: тематичні панно, рушники, декоративні та плахтові тканини, елементи інтер’єру та святкового одягу. З 1948 року Сергій Нечипоренко був постійним учасником художніх виставок. Твори митця експонувалися в Україні та на міжнародних виставках у Бельгії, Болгарії, Канаді, Італії, Польщі, Сирії, Угорщині, Франції, країнах Балкан і тодішній Чехословаччині.

Знайомство Сергія Григоровича із заповідником «Гетьманська столиця» відбулося восени 2006 року, коли він приїхав до Батурина щоб глибше пізнати історію рідного краю та відвідати музей у Будинку генерального судді Василя Кочубея. Цей візит став початком щирої дружби та плідної співпраці митця і нашого закладу.

На виставці представлені українські килими, плахтові та декоративні тканини, рушники, спроектовані художником на основі традицій різних регіонів України. Вони нагадують квітучі українські поля, сади і луги. Тут розкошують волошки, жоржини, чорнобривці, у чистій воді ворушать довгими вусами раки, могутній дуб як символ надзвичайної сили і невмирущої краси. Основою ткацьких виробів Сергія Нечипоренка стали елементи української народної вишивки, яка оточувала його з дитинства та з якою він познайомився під час чисельних етнографічних експедицій. Вишивка з давніх-давен супроводжувала український народ і була для нього символом нескореності, незламності, свободи та єдності. Використовуючи елементи української вишивки Сергій Григорович створив свій особливий світ, знайшов власні метафори і порівняння. Найшановнішими у його творчості були символи Берегині, Великої Богині та Дерево життя. Низку своїх робіт митець присвятив Українському Генію Тарасу Шевченку. На виставці представлено панно «Ох, не однаково мені».

Запрошуємо до гетьманського Батурина відвідати виставку робіт майстра народного мистецтва України Сергія Нечипоренка.

Руслана Огієвська, завідувачка відділу Національного заповідника «Гетьманська столиця»

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте