На честь Міністра внутрішніх справ УНР встановили меморіальну дошку

Вперше в історії Міністерства внутрішніх справ незалежної України в селищі міського типу Олександрівка (Олександрівська ОТГ Краматорського району Донецької області) на фасаді будівлі відділення поліції № 1 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області урочисто відкрито меморіальну дошку на честь Олександра МИЦЮКА.

Олександр Мицюк — борець за незалежність України в XX столітті, Міністр внутрішніх справ Української Народної Республіки (грудень 1918 – лютий 1919), автор понад 60-и наукових робіт, місцевий уродженець.

Ця важлива подія відбулася 8 грудня 2021 р.

Організатори: Міністерство внутрішніх справ України, ГО «Українська Ініціатива», місцеві органи влади.

ЧОМУ ДРУГИЙ ЗА ПОСАДОЮ ЧЛЕН КЕРІВНИЦТВА МВС УКРАЇНИ ВЗЯВ УЧАСТЬ У ЗАХОДІ?

Ми вже звикли (і це додає оптимізму), що з початком російської агресії проти нашої країни в поліції на Донеччині запроваджено системну та ефективну роботу з українського національно-патріотичного виховання, правоохоронці роблять посильний і вагомий внесок в реалізацію державної політики національної пам’яті.

Знаково, що в урочистому відкритті меморіальної дошки на честь керівника правоохоронного органу часів Української революції 1917-1921 років взяв участь перший заступник Міністра внутрішніх справ України Євгеній ЄНІН.

Під час свого виступу він чітко та однозначно заявив: «Приклад Олександра Мицюка – це свідчення того, що українська душа проявляється і на Донеччині, і на Закарпатті, і в Одесі, і на території північних регіонів нашої держави. З історичних дописів ми бачимо, що ще сто років тому він чітко усвідомлював всю сутність московського більшовицького режиму. Ми маємо знати, шанувати своїх героїв і брати з них приклад, тому що головна битва за незалежність ще попереду».

Під час цих урочистостей Є. Єнін окреслив бачення яким має бути український правоохоронець — патріотом і професіоналом, який служить своєму народу.

РАЗОМ ПОЛІЦІЯ ТА ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО — СИЛА

Одним із ініціаторів і організаторів увічнення пам’яті борця за незалежність України в XX столітті, славетного правоохоронця часів Української держави початку минулого століття Олександра Мицюка була ГО «Українська Ініціатива», її осередок у цьому регіоні. Вона налагодила дієву співпрацю з Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області.

Голова правління цієї організації, до речі, сам уродженець з Чернігівщини, Юрій КОСЕНКО, у своєму виступі на урочистому відкритті заявив: «Олександр Мицюк був сином простого селянина з Донеччини, а його життєвий шлях присвячений одній меті – боротьбі за незалежність України. Він є одним із батьків-засновників сучасного українського міністерства внутрішніх справ, міністром-практиком, який втілював реформи в складних умовах, а також вченим. Одним з перших він усвідомив злочинну, агресивну сутність концепції «русского мира» та передбачив, що буде далі».

Отже, одним із результатів співпраці правоохоронців і громадських активістів стало увічнення пам’яті одного з наших славетних предків. Його життя і діяльність — наочний приклад для сучасних Захисників України від зовнішніх ворогів і криміналітету.

ДЕЯКІ ДАНІ ПРО ОЛЕКСАНДРА МИЦЮКА

Олександр Корнійович МИЦЮК (09(21). 06. 1883 — 30. 12. 1943). В Українському визвольному русі з 1905 року, зазнав репресій від російського царату. Від 1910 року і приблизно до 1915-го – лісник у маєтках Миколи Терещенка на Чернігівщині.

Активна участь в Українській революції 1917-1921 років: від червня 1917 р. – голова Київського губернського комітету з постачання палива, директор адміністративного відділу Генерального секретаріату земельних справ Української Центральної Ради, директор земельного департаменту Міністерства земельних справ УНР; у грудні 1918 р. – лютому 1919 р. – Міністр внутрішніх справ УНР. Після відставки займався організацією кооперативів у містах Вінниця та Кам’янець-Подільський. В 1920 р. – заступник Міністра народного господарства УНР. Наприкінці того ж року емігрував до Чехо-Словаччини. Викладав в Українській господарській академії у Подєбрадах та Українському вільному університеті в Празі. У 1938–1939 рр. і 1940–1941 рр. – ректор УВУ! Досліджував проблеми політекономії й аграрної політики. Від 1921 р. брав активну участь у діяльності Українського громадського комітету.

ОЛЕКСАНДР МИЦЮК ПРО ФАШИЗМ І БІЛЬШОВИЗМ

Одним із важливих застережень наступним поколінням українських патріотів стало його порівняння фашизму з більшовизмом. У номері 10-11 за 1929 р. у часописі ОУН «Розбудова нації» (Прага) в статті «Фашизм» він їх так порівняв: «Як і російський комунізм, фашизм пересяк психольоґією і методами воєнної доби».

Маємо серйозно поставитися до попередження нашого предка: «русский мир» — нащадок того самого російського комунізму теж діє підлістю та жорстокістю, вповні намагаючись реалізувати імперський принцип — «поділяй і володарюй».

Пам’ятаємо і перемагаємо!

Сергій Бутко,

Представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте